środa, 15 czerwca 2011

ZAMEK KRÓLEWSKI W RABSZTYNIE



Fosy i wał obwodowy, w tle zamek Rabsztyn, widok od pn-zach.


Wg naukowców zamek składał się z czterech części tj.: zamku górnego, średniego i dolnego oraz pałacu. Do dnia dzisiejszego najwięcej murów pozostało po części pałacowej.
Od strony północnej i wschodniej widoczne są fosy oraz szańce artyleryjskie, które powstały jako dostosowanie warowni do wymogów nowej techniki wojennej jaką stała się artyleria. Nad fosą w miejscu d. drogi dojazdowej i odkryciu reliktów kamiennych filarów istniał drewniany pomost, ob. zrekonstruowany.
Droga dojazdowa prowadziła od północy, gdzie do dziś zachowały się ślady mostu zwodzonego (jednego z trzech istniejących na zamku), który prowadził do zamku w miejscu, w którym w czasie budowy pałacu powstała brama wjazdowa zwana czasami - prawdopodobnie błędnie - "Sławkowską". Do bramy tej prowadził stały most uwieczniony m.in. na akwareli Vogla i obecnie zrekonstruowany. Wg badań poziom progu średniowiecznej bramy wjazdowej znajdował się 1.7 metra po niżej dzisiejszego otworu bramy. Pod bramą ponadto znajdują się sklepione piwnice.
Znaczniejsze fragmenty murów można obecnie obejrzeć głównie w części pałacowej założenia. Poniżej skały od strony południowej znajdował się dziedziniec otoczony murem a później dwupiętrowym pałacem na planie prostokąta o wymiarach 50 m długości i 10 m szerokości. Mury siedemnastowiecznego pałacu zostały poddane częściowej konserwacji.
Wyniosła, baszta zamku gotyckiego (kamienna wieża posiadała  4 piętra jednak po wybudowaniu zamku dolnego okazała się zbyt niska w związku z czym została nadbudowana cegłą o dwa piętra) przetrwała najazd szwedzki, ale niestety na przełomie XIX i XX w. zniszczyli ją rabusie, którzy poszukując skarbów wysadzili ją w powietrze. Pozostałe mury gotyckiego zamku górnego zachowały się w stanie szczątkowym
Według legendy zamek był połączony podziemnym przejściem z pobliską Januszkową Górą a wg innej z kościołem w Olkuszu.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz