czwartek, 16 czerwca 2011

DWORY

KAMYK

Zespół dworski w skład którego wchodzą:
  • zabytkowy murowany, parterowy dwór z pięknym kolumnowym portykiem. Bryła budynku dworu pochodzi z 1840 r.,  jednak wnętrza zostały przebudowane w latach 1941-43
  • murowany czworak z poł. XIX w.
  • park z ok. poł. XIX w. przekomponowany na naturalistyczny na pocz. XX w.


    Budynek dworu w Kamyku

GIEBŁO 
Dawny dworek rycerski. Przed II wojną światową jego dzierżawcami byli Niedzielscy.
Odnowiony dzięki staraniom Bronisława Duszy, byłego naczelnika gminy pochodzącego z Giebła.
Obecnie mieści ośrodek zdrowia, bibliotekę i Urząd Pocztowy.



KLUCZE

Piętrowy, eklektyczny dwór-pałacyk Dietlów z k. XIX w. lub pocz. XX w. o charakterze romantycznym z wieżyczką, loggią z drewnianym gankiem i tarasem
Wokół dworku rozpościera się podworski park przekształcony w ogród-skwer (w jego górnej partii kopiec widokowy)



Klucze. Pałacyk Dietlów - wschodnia fasada

  Klucze. Pałacyk Dietlów - widok z pd-wsch


SIEMKOWICE

Renesansowy dwór obronny z XVI w. usytuowany na sztucznej wyspie otoczonej fosą.
Wielokrotnie przebudowywany posiada cechy późnorenesansowe i barokowe.
Wewnątrz w jednym z największych pomieszczeń, w stropie profilowana belka - sosręb z datą 1692.
Dwór odbudowano w latach 1951-53, odsłaniając we wschodniej części grube mury z kamienia polnego, świadków przeszłości budowy średniowiecznej, tzw. gródka rycerskiego.
powiększ
Dwór obronny w Siemkowicach.

powiększ
Dwór obronny w Siemkowicach.


ŻARKI

Dwór obronny powstał prawdopodobnie na miejscu zamku wzmiankowanego w 1466 r. Budowę rozpoczął Mikołaj Koryciński ok. 1620 r. Po 1651 Męcińscy nabywają Żarki od Korycińskich kontynuują i dokończają budowę dworu i jednocześnie przenoszą tu swą siedzibę z Bobolic. 
Dwór Korycińskich/Męcińskich stał wśród dzisiejszego parku, między ul. Koziegłowską i ul. Myszkowską. Park ten otoczony jest murem z okrągłą wieżyczką z XIX w. z cegły i kamienia umiejscowioną w narożniku [wg jednego z materiałów istnieje również druga wieżyczka ośmioboczna. Data powstania podana prawdopodobnie błędnie jako XVII w. - przyp. autora], odrestaurowana w 1960 r. i nakryta stożkowatym dachem. 
Od str. ul. Myszkowskiej (nr 40) do jeszcze do początku 2006 r. istniał piętrowy budynek bramy wjazdowej z przeł. XVIII i XIX w., zwany Bramką. Brama później przebudowana na budynek mieszkalny [wg R. Bajerlajna brama pochodziła z XVII-XVIII w. a budynek zawierający pozostałości bramy z przeł. XVIII i XIX w. - przyp. autora]. Niestety w budynek ten uderzył przed laty załadowany towarem samochód ciężarowy w wyniku czego ucierpiała konstrukcja budynku [nie mówiąc o kierowcy i samochodzie - przyp. autora] i ostatecznie w 2006 r. został rozebrany. 
W skład kompleksu dworskiego wchodzi również rządcówka z pocz. XX w., mieszcząca później ośrodek zdrowia.
powiększ
Żarki. Baszta  pozostałość założenia dworskiego.

powiększ
Żarki. Na pierwszym planie - pomnik Kościuszki, w tle - budynek bramny zespołu dworskiego

MINOGA

Zespół pałacowo parkowy położony w dol. Minóżki.
W jego skład wchodzą:
  • pałac Wężyków z 1862 r. 
  • park krajobrazowy
  • piękne aleje modrzewiowe
  • resztki murów dworu z XVII w. 
  • bramy wjazdowe z XVII w. oraz dawny czworak
Od kilku lat (dane z 2005 r.) po przejęciu pałacu na własność przez prywatnych właścicieli Państwa Jolantę i Zbigniewa Pełków pałac poddawany jest systematycznym pracom renowacyjnym. Ze względu na duże walory estetyczne i zabytkowe ma szansę stać się wkrótce jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym zabytkiem regionu.
Państwo Pełkowie zamierzają rozpocząć w nim szeroko zakrojoną działalność kulturalną i rekreacyjną. Planuje się uruchomienie w pałacu stałych ekspozycji związanych z muzealnictwem i sztuką, połączonych z aukcjami, także plenerowymi. Przewidywane są letnie koncerty i imprezy teatralne. Z chwilą zakończenia rekultywacji zabytkowego parku, zespół stanie się jednym z głównych podkrakowskich centrów rekreacji rodzinnej oraz ośrodkiem sympozjów i konferencji.


 Dworek w Minodze




TARNAWA

Zespół dworski składa się z parterowego, klasycystycznego dworu z 1784 r. Na rok budowy dworu wskazuje napis na belce w kuchni. Został on zbudowany z modrzewia, później wielokrotnie przebudowywany i poszerzany, na całe szczęście bez naruszenia pierwotnego wyglądu. Na krótszej osi od strony parku znajduje się wysunięty półokrągły salon z facjatą wspartą na drewnianych kolumienkach. Od frontu dwór ozdobiony jest dużym, czterokolumnowym portykiem, do którego prowadzą szerokie schody.
Po lewej stronie nowsza od dworu oficyna z wysokim dachem.
Całość otoczona jest zabytkowym parkiem podworskim - pomnik przyrody, w którym w pd.-zach. części stoi ogromna stodoła zbudowana z łamanego kamienia w okresie budowy dworu. W parku można zobaczyć jeszcze zespoły starych drzew.

 Dwór w Tarnawie
 Portyk dworu w Tarnawie


KRZYKAWKA
Klasycystyczny dworek zgodnie z data wyrytą na belce stropowej pochodzi z 1724 r. Początkowo często zmieniał właścicieli, którymi byli m.in. Romiszewscy, Tomiccy (Józef Tomicki piastował urząd burgrabiego krakowskiego) oraz Józef Chodorowicz, uczestnik bitwy pod Racławicami podczas insurekcji kościuszkowskiej.
Ostatnimi właścicielami majątku byli państwo Boguccy: Maria z Gaszyńskich i Antoni. Ich nagrobek znajduje się na cmentarzu w Bolesławiu. Antoni Bogucki należał do elity II Rzeczypospolitej. W latach 1930-1935 był wicemarszałkiem Senatu. Dzięki jego rozległym kontaktom w dworku w Krzykawce gościło wiele znanych postaci, wśród których warto wymienić: Stefana Starzyńskiego (legendarnego komisarycznego prezydenta Warszawy), Władysława Raczkiewicza i Edwarda hrabiego Raczyńskiego (w późniejszym okresie obaj byli emigracyjnymi prezydentami RP).
W trakcie II wojny światowej Niemcy wysiedlili prawowitych właścicieli ustanawiając swój zarząd. W tym czasie wyciętych zostało większość pomnikowych drzew. Boguccy wrócili po wojnie na swe włości i próbowali udźwignąć gospodarstwo z upadku, ale w 1950 r. zostali wywłaszczeni. Zabytkowy dworek przechodził z rąk do rąk i stopniowo niszczał. Dopiero w latach 1984-1989 przeprowadzono generalny remont obiektu. Obecnie znalazły tu siedzibę filia biblioteki w Bolesławiu oraz ośrodek kultury.
Murowany z cegły i kamienia z czterokolumnowym portykiem. Przykryty pięknym dachem będącym przykładem tzw. łamanego dachu polskiego.
Wokół dworku pozostałości założenia parkowego z pomnikowymi drzewami.


KRAKÓW - Bronowice

Przy ul. W. Tetmajera stoją dwa dworki zaliczane do najsłynniejszych w Polsce.
Dworek "Rydlówka" został wybudowany w 1894 r., odbyło się w nim wesele krakowskie opisane w “Weselu” Wyspiańskiego. W połowie lat 90. XX wieku Rydlówka została objęta pomocą finansową ze strony Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Od tego czasu dokonano szeregu prac remontowych, m.in. wymiany pokrycia dachowego, konserwacji stolarki okiennej, przeprowadzono prace osuszające i odwodnieniowe, dokonano remontu ganku i dofinansowano   prace konserwacyjne wewnątrz budynku

Dalej za nim stoi klasycystyczny XIX-w.  dworek “Tetmajerówka”.
Od 1969 mieści się w nich Muzeum Regionalne Młodej Polski.


powiększ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz