środa, 15 czerwca 2011

DWORY

 KAMIONKA
Ruina renesansowego dwukondygnacyjnego murowanego z cegły dworu obronnego z XVI w.
Założenie powstało na planie prostokąta z dobudowanym od południa ryzalitem z XVII w. mieszczącym komunikacje w postaci klatki schodowej
Obecny stan murów nie posiada zbyt wielu akcentów architektonicznych, jednak szczególną uwagę zwraca unikatowy w skali Polski zegar słoneczny wyryty w tynku umieszczony na południowej elewacji oraz gzyms koronujący.
Piwnice i pomieszczenia parteru sklepione kolebkowo.
Nr w rejestrze zabytków 120/A - własność prywatna Krystyny i Franciszka Włodarczyk. Obecnie w remoncie [wg stanu na 2006 r.]
powiększ
Kamionka. Ruiny dworu - widok od północy

powiększ
Kamionka. Ruiny dworu
CHRZANÓW-Kościelec

Rys historyczny

Pałac powstał na przełomie XVIII  i XIX w.
Do 1939 r. jego ostatnimi właścicielami byli hr. Starzeńscy
W styczniu 1943 r. w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach pałac stanął w płomieniach w wyniku czego uległ zniszczeniu.
Po wojnie pozostała romantyczna ruina stanowiła swoistą ozdobę otaczającego ją parku, jednak z roku na rok rozsypywała się na kawałki. Wiosną 1979 r. runęła wieża biblioteczna.
W połowie lat 1980-tych pałac rozebrano. Kościelecka rezydencja hr. Starzeńskich zniknęła na jakiś czas z krajobrazu Chrzanowa
W pocz. 2005 r. David Gierczak złożył wniosek do gminy Chrzanów o kupno lub dzierżawę wieczystą terenu po byłym zespole parkowo-pałacowym w celu odbudowy pałacu.

Opis

Pałac był wybudowany w stylu neoklasycystycznym. Niestety z powodu zniszczenia i rozbiórki ruiny po założeniu pałacowym pozostał głównie zabytkowy park.
Z budynku pałacu pozostał zaledwie niewielki wzgórek i resztki kamiennego muru. Na narożniku tego muru umieszczona jest piękna, wykuta w piaskowcu figura Chrystusa Miłosiernego z napisem na cokole: "Pójdźcie do Mnie wszyscy". Została ona prawdopodobnie postawiona przez samego hrabiego Adama Starzeńskiego.
Po stronie wschodniej znajdował się zespół gospodarczy, z którego zachował się drewniany spichlerz z roku 1798 przeniesiony później do Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie oraz ruiny zabudowy z XVIII/XIX wieku.






MYSZKÓW-BĘDUSZ

Zespół dworski z pocz. XX w. [wg niektórych źródeł błędnie datowane na XIX w. - przyp. autora].
W skład zespołu wchodzą:
  • murowano-drewniany budynek dworu z charakterystyczną wieżą, remontowany w 1970 r., w l. 80. XX w. siedziba technikum rolniczego,
  • trzy kamienne budynki czworaków, później domy mieszkalne,
  • dwie obory w tym jedna pełniąca później funkcję bukaciarni,
  • spichlerz,
  • kuźnia,
  • pozostałości zniszczonego parku













    BIAŁA WIELKA

    Dwa dworki.
    Jeden zbudowany przez Zwierkowskiego - bohatera wojen napoleońskich, uczestnika m.in. bitwy pod Somosierrą.
     Przy dworze znajduje się staw oraz pomniki przyrody - platan, tulipanowiec, drzewa cierniowe itp. Niedaleko stoi kaplica i kilka rzeźb z XIX w.
    Niedaleko od opisanego dworku na gródku wznosi się drugi pałacyk, w którym obecnie znajduje się szkoła dla niepełnosprawnych.


    powiększ
    Dwór w Białej Wielkiej





powiększ
Dwór w Będuszu -widok od północy

powiększ
Dwór w Będuszu - widok od południa



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz